Opublikowany w Rasy

Golab krotkodzioby

Golab krotkodzioby

Gołębie – charakterystyka: Golab krotkodzioby

Do grupy popularnych ras i odmian gołębi hodowlanych, warto zaliczyć przede wszystkim gołębie krótkodzioby. Dokładna nazwa tychże ptaków brzmi gołąb krótkodzioby polski. Nierzadko określa się ten typ unikatowych ptaków hodowlanych mianami szek czy też staluch. Jest to rasa, która powstała po raz pierwszy w połowie dziewiętnastego stulecia. Od tego momentu okazy e zaczęto masowo hodować. Warto wiedzieć, że na skrzyżowanie ras, w celu uzyskania tego typu ptaków hodowlanych zdecydowali się hodowcy gołębi pochodzący z naszego kraju, a dokładniej z jego rejonów południowo-wschodnich.

Golab krotkodzioby

Dlatego też zupełnie nieprzypadkowa okazuje się być sama nazwa okazu mająca w swym sformułowaniu epitet „polski”. Z czasem gatunek ten zyskiwał coraz większej szlachetności a szczególnie dało się to we znaki w połowie minionego stulecia. Wtedy, a mianowicie w połowie dwudziestego wieku, hodowcy z okolic Lwowa zdecydowali się na uszlachetnienie gatunku tu omawianego. Teraz tego typu rasa nie charakteryzuje jedynie Lwowa czy południa Polski, ale jest obecna na obszarze właściwie całego kraju.

Warto także nadmienić nieco na temat specyficznej budowy tego typu gołębi. Jest to ptak krótkodzioby, jaki ma drobniutką budową, niewielki korpus, na pewno mniejszy niż inne gatunki gołębi. Ma niewielkie gabaryty a także cechuje się mocnym dziobem oraz krótkim dość czołem. Wyróżniają go jasne, wielkie oczy a także dość rozległe, szerokie brwi, jakie rzucają się na pierwszy rzut. Wśród odmian wydziela się gołębie w rozmaitych odcieniach kolorystycznych. Do najpopularniejszych występujących gatunków warto zaliczyć gołębie krótkodzioby polskie, jakie są niebieskie z charakterystycznymi pasami, żółte, szymel a więc białawo-szarawe, nieco popielate, czerwone, kawowe, białe i czarne.

Wpis zawdzięczamy