Opublikowany w Rasy

Timisoarski srokacz

Timisoarski srokacz

Gołębie – charakterystyka: Timișoarski srokacz

Timisoarski srokacz

Do silnie rozpowszechnionych rodzajów gołębi zalicza się rasę gołębia typowo domowego, jaką jest timisoarski srokacz. Skąd wywodzi się ten okaz? Otóż ten typ ptaka gołębiowatego pochodzi z Timisoary znajdującej się na obszarze Rumunii, stąd też to charakterystyczne nazwanie okazu. Jest to okaz wyhodowany pierwszy raz dość niedawno, bo w latach dwudziestych minionego stulecia. Niemniej jednak, mimo stosunkowo krótkiej historii, okazy te od dwudziestego wieku systematycznie są hodowane. Wyróżniają się one tym, iż bardzo często popularyzowane są wśród zapalonych zwolenników hodowli gołębi. W roku 1967 co ciekawe założony został specjalny klub, który zrzeszał hodowców timisoarskich srokaczy. Nie brakowało zainteresowanych dołączeniem do tego oryginalnego stowarzyszenia.

Timisoarski srokacz

Ptak ten odznacza się przeciętną wielkością. Jest to okaz zaliczany do grupy dziewiątej w zakresie ptaków gołębiowatych hodowlanych. A zatem jest to ptak typowo lotny. Jest bardzo energiczny, skoczny, żywotny oraz chętnie wznosi się. Wyróżnia się średnim gabarytowo korpusem ciała, ma trochę pociągłą, długą głowę a także wypełnione szeroko czoło. Co więcej, ma osadzony rozlegle dziób, który ma przeciętną długość. Co więcej wyróżnia się spośród wielorakich odmian między innymi mocno rozwiniętymi, ale za to bardzo gładkimi brwiami. Ma też charakterystyczne upierzenie oraz krępą szyję. To jest jego znak szczególny. Ma też zaokrągloną nieco pierś, jego plecy są szerokie, ma króciutkie nóżki. Skrzydła cechuje siła, są zwarte i spoczywają na ogonie, nie ulegają skrzyżowaniu się na nim.

Jeżeli chodzi o upierzenie, to również za znak rozpoznawczy tego gatunku gołębia można uznać przykładowo wysoko zlokalizowaną na głowie koronkę, jest to często koronka ze specyficznymi rozetami bądź bez.

Wpis zawdzięczamy